Biblioteczka

Książki, które warto przeczytać! Poniżej znajduje się zestawienie książek, po które warto sięgnąć gdy chcemy pomóc dziecku zrozumieć jego lęk, dodać mu pewności siebie czy porozmawiać o śmierci.

Marta Szloser „Okruszki” 

Książka o dziewczynce, która ma pewien problem. Ów problem wszyscy dookoła próbują naprawić, jednocześnie jeszcze bardziej go pogłębiając. Historia o akceptacji i przestrzeni różnorodność. Polecana szczególnie dla tych dzieci, które porównują się z innymi i czują się inne, gorsze, nie na miejscu.

Tom Percival „Zmartwienie Róży”

Książka o mocy rozmowy i wsparcia. Pokazuje, że warto szukać pomocy, kiedy jest nam trudno,  a nie skazywać się na samotność. Polecana szczególnie dla dzieci, które nie lubią rozmawiać o emocjach.

Tom Percival „Nietypowy Adaś”

Książka o tym, że wszyscy jesteśmy różni.  Mamy swoje indywidualne potrzeby, trudności, wyzwania  ale też pasje, wygląd czy umiejętności. To książka o akceptacji różnorodności, która dla dzieci bywa powodem niepokoju i obawy przed odrzuceniem.

Rachel Brian „Zgadzam się albo i nie!”

Komiksowy podręcznik dla dzieci, który w prosty i humorystyczny sposób wyjaśnia, co to są granice i jak je stawiać, okazując szacunek sobie i innym.

Co zrobić, gdy zachowanie drugiej osoby nas krępuje lub wręcz budzi strach? Jak nie zapominać, że nasze ciało należy do nas i to my decydujemy, z czym czujemy się dobrze, a co nas wprawia w zakłopotanie?

Autorka ilustruje każdy przykład komiksowym rysunkiem, który podpowiada dzieciom, jak jasno komunikować własne potrzeby, szanując przy tym granice innych ludzi.

Petra Krantz Lindgren „Mów, słuchaj i zrozum”

Książka o poczuciu własnej wartości u dzieci.  Jak słuchać uważnie swojego dziecka, jak z nim rozmawiać, aby stworzyć szansę na prawdziwe porozumienie? Jak komunikować się w trudnych i stresujących sytuacjach i jak budować więź na co dzień? To poczucie własnej wartości stanowi podstawę, na której rozwijają się wszystkie inne cechy. Dzieci ze zdrowym poczuciem własnej wartości akceptują się i lubią niezależnie od okoliczności zewnętrznych, biorą odpowiedzialność za swoje czyny i z odwagą wkraczają w świat.

Joanna Steinke-Kalembka „Dodaj mi skrzydeł! Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną?”

Książka o motywacji . Autorka proponuje podejście do wychowania polegające na budowaniu wspierającej relacji z dzieckiem i współdziałaniu. Motywowanie nie musi być przeciąganiem liny między dorosłym a dzieckiem. Zamiast metod opartych na nagrodach i karach, groźbach czy przekupstwach autorka prezentuje sprawdzone sposoby, które powstrzymują potrzebę “naprawiania” dziecka oraz pomagają skutecznie komunikować swoje oczekiwania oraz wprowadzać zasady, które będą wspólnie przestrzegane.

Jane Chapman „Żegnaj, niedźwiadku”

Jak wytłumaczyć dzieciom coś, czego sami często nie chcemy przyjąć do wiadomości? Jak wykorzystać dobre wspomnienia, by wywoływały one uśmiech na twarzy, a nie wyciskały łzy z naszych oczu? W jaki sposób pokazać dzieciom, że tęsknota nie musi być przytłaczająca?

Okazuje się, że można to osiągnąć, a przekaz wcale nie musi być malowany szarymi kredkami. „Żegnaj, Niedźwiadku” od Jane Chapman to ciepła i wzruszająca historia o wzajemnym wspieraniu się w trudnych chwilach, sile przyjaźni i kojącej mocy wspólnego działania.